[quote name='lakawak']Man...Coca Cola really rips off the residents of their home town! $4.99 for an 18 pack? Here in upstate NY, I can routinely get 12 packs for $3 or less. Sometimes as low as $2.25, but most of the time in the $2.50-$2.75 range. Until the gas prices caused the food increases this past summer, it never got above 3 for $8 at one store.
The funny thing is, Pepsi is more expensive, despite New York being ITS home state.[/quote]
I never see 12 packs anymore < $3, the cheapest around here is probably somewhere around 3/$10 when there's a sale. I just bought one at $3.50. I do remember those days when I was younger, and a 12 pack was $2.50 and we still complained.