[quote name='Kapwanil']Well, just to have a bit o' fun, there are plenty of low-cost things you can buy as far as food goes in order to really stretch out that dollar. These are pretty much common-sense examples but, to be fair, if you don't go food shopping or anything of the ilk it isn't as obvious as it should be:
Eggs:
Grab 8 of them for far less than a buck, 12 for around a buck. Tend to last around two weeks, can fill in for any meal and can be prepped in plenty of ways.
Potatoes:
Wait for a sale and grab a 5 lb. bag for around $2.50. That'll net you enough potatoes, again, for around two weeks so long as they are relatively fresh and you store them properly.
Other Fruits and Veggies:
Buy on sale, look for bulk deals (ie: bags rather than individual ones if they keep for several days), and choose versatile ones that you can combine with the eggs, potatoes, and other things you may want so you keep up some variety in your food.
Pasta:
Run down to your local dollar store and see if they have any deals. My local one always has good quality pasta for 50 cents a pound. They also tend to have overstock of good sauces (or at least basic tomato pastes/sauces) for $1 as well. If you only cook 1/4 of a pound at a time and use 1/4 of the sauce each go you can really stretch out the meals.
Spices and Sauces:
Don't underestimate these. When CVS has a sale their Gold Emblem brand goes down to 60 cents from $1, giving you options and plenty of added flavor. Garlic powder, onion powder, chili powder, cayenne pepper, dried basil...all good, reasonable choices. And if you're extra cheap, get your salt and black pepper fromfast food packets. You can also do the same with ketchup and mustard, if need be.
Rice:
Never underestimate rice as far as versatility is concerned. Buy some cheap, essential sauces at Target and dollar stores and you should be set. You can also have it plain next to some cuts of beef and whatnot and let the flavor co-mingle. Combine with some chicken or beef stock (low-sodium prefered) for cheap, delicious flavor instead of water.
Meat:
If you have the tools with which to cook meat you can save a fortune rather than eating out. I tend to make several fresh sausages last for three days (not bad for $3). You can make plenty of things with ground meat just by getting a certain cut and adding spices (usually $2 to $3 a pound). Hell, by me you can get some huge chicken drumsticks for 79 cents a pound on sale (grab 4 of them, combine with a nice 55 cent-off coupon, and you're paying less than $3 for two great meals).
Just throwing that out for potential concepts. This tends to work well for college students (undergrad and grad alike) since if you invest around $20 into worthwhile pieces of cookware [large stockpot, skillet] you can be set really easily for inexpensive food. But it all depends. So long as you have plenty of variety, know your prices and don't mind cooking now and again your food budget can be next-to-nothing and you can actually eat a whole load better than you can imagine otherwise.[/quote]I can see why people like you would come to a forum like this. Thanks for the advice.
Seriously, this community is awesome. And I can't stop laughing my ass off. I think you've got a new CAG in training
