Dead of Knight
CAGiversary!
- Feedback
- 15 (100%)
I've been trying to get us to eat in more often and have succeeded. Now we only eat out 1-2 times a week instead of like 5 times a week. And generally the times we eat out, it's either at Chipotle (no substitute for it, baby, and it's fast and reasonably priced for the quality) or with my parents, who insist on picking up the tab every time (there is no reasoning with my father). What we like to do, since there's only two of us, is to make a full pot's worth of food with things that will reheat well, and that'll last us 3-5 days depending on what we make. Our staples are pasta with cheese and sauce, chili, and Japanese curry with rice. All are pretty cheap, $5, 10, 15 total for organic/high quality ingredients, and these will make 6-10 meals. So that is about $1.5-2 per meal, and it's very nutritious stuff. And keep in mind this is using expensive shit. If you get non-organic and sale ingredients, the price is probably going to be about half what we make it for. Going out to eat really seems like a ripoff once you can make good (and often better) stuff at home for far less.
I've also started to make sandwiches to bring lunch to work, as I've found the ones I can make for about $1.5-2 worth of good meat, cheese, and bread from the grocery store taste a lot better than the ones that are $4-5+ at the restaurants near work, and are probably a lot healthier. I add a side or two to the sandwich and I am good to go for the day and save a lot of money.
I've also started to make sandwiches to bring lunch to work, as I've found the ones I can make for about $1.5-2 worth of good meat, cheese, and bread from the grocery store taste a lot better than the ones that are $4-5+ at the restaurants near work, and are probably a lot healthier. I add a side or two to the sandwich and I am good to go for the day and save a lot of money.