[quote name='fatherofcaitlyn']Brown rice is 4-5 cents per ounce.
A can of condensed Chicken Noodle soup is routinely below 50 cents per can.
A loaf of store baked bread is $1.
Eggs are less than 20 cents a pop.
A can of baked beans is less than $2.
Carrots are less than $5 for three pounds.
Potatoes are less than 50 cents a pound.
Bananas are less than 50 cents a pound.
Almost any canned vegetable is less than $1 a pound.
Margarine is usually less than $5 for three pounds.
You can't get the convenience of a drivethru for $5 a day, but a stove, running water and some free time can easily keep your stomach full for less than $5 per day.[/QUOTE]
This is definitely not healthy though. Also, for where I live:
Condensed chicken noodle soup is also more like $1.89 here. Sometimes you can find them on sale for $0.69 (I recall 3 times since I moved here).
Loaf of store baked break is $1.49. I know, because I buy store baked sourdough.
Eggs... may be 20 cents a pop, but it's not recommended to eat more than 1 egg yolk a day.
Baked beans is one of the most unhealthy foods. High in sugar and calories. Get refried beans instead.
Carrots I can typically find for $1 a pound, so I beat you there =P
Potatoes are $0.99 a pound. I can find $0.59/lb but they're all sprouting and green, which means toxins.
Bananas are $0.69 a lb at least. Go to a farmer's market, and it'd be more like $1 a finger!
Canned vegetables aren't very good for you either afaik. Get frozen instead, which is still pretty cheap ($2 for 1lb, roughly).
http://www.prohealth.com/library/showarticle.cfm?libid=1065
Margarine is DEFINITELY worse for you than low fat butter as well.
Unless you like apples and bananas (which I don't), fruit's also expensive. At $1-$2 a mango, $0.50 a kiwi, etc....
One thing people don't eat enough of are probably yams. Relatively cheap, delicious, and good for you.